Silver Valley sports recap May 7-13

Print Article

Courtesy photo Maggie Howard, Aby Berger and Carter Bailey will be representing Wallace at the 1A State Championship meet this week.

Kellogg track

Thursday and Friday, May 10 and 11

SPIRIT LAKE — The Kellogg girls track team narrowly missed a district championship, but still finished second at the 3A District Championship meet at Timberlake High School.

The top three individuals and top two relays advance to the state 3A meet next Friday and Saturday at Middleton High.

3A BOYS TEAM SCORES — 1, Timberlake 136.5. 2, Priest River 92. 3, Cd’A Charter 55. 4, Kellogg 50. 5, Bonners Ferry 40.5.

100 — 1, Matt Streeter, Cd’A Charter, 11.74. 2, Teagun Holycross, Priest River, 11.96. 3, Joey Follini, Timberlake, 12.21. 200 — 1, Matt Streeter, Cd’A Charter, 23.61. 2, Drayven Ayers, Priest River, 23.68. 3, Kameron Vordahl, Timberlake, 23.78. 400 — 1, Chase Gardom, Timberlake, 51.58. 2, Matt Streeter, Cd’A Charter, 53.53. 3, Stephen Crupper, Cd’A Charter, 53.80. 800 — 1, Daniel Pahl, Timberlake, 2:05.47. 2, Karson Chrispens, Cd’A Charter, 2:06.94. 3, Garrett Miller, Kellogg, 2:07.14. 1,600 — 1, Cameron Parks, Priest River, 4:42.27. 2, Caleb Gleason, Priest River, 4:49.14. 3, Karson Chrispens, Cd’A Charter, 4:53.78.

110 hurdles — 1, Joey Follini, Timberlake, 16.92. 2, Konner Durham, Priest River, 16.94. 3, Noah Martinez, Priest River, 17.35. 300 hurdles — 1, Jordan Hardy, Timberlake, 41.43. 2, Teagun Holycross, Priest River, 42.79. 3, Joey Follini, Timberlake, 43.95. 4x100 relay — 1, Timberlake (Joey Follini, Noah Herbert, Isaiah Higbee, Jordan Hardy), 45.39. 2, Priest River, 46.74. 4x200 relay — 1, Timberlake (Kameron Vordahl, Noah Herbert, Isaiah Higbee, Jordan Hardy), 1:33.93. 2, Kellogg, 1:35.25. 4x400 relay — 1, Timberlake (Noah Herbert, Isaiah Higbee, Jordan Hardy, Chase Gardom), 3:34.46. 2, Kellogg, 3:37.33. Discus — 1, Colby Poe, Priest River, 137-9. 2, Jeremy McLemore, Timberlake, 134-9. 3, Jacob Hammerberg, Kellogg, 125-0. Triple jump — 1, Chase Gardom, Timberlake, 42-11. 2, Cameron Parks, Priest River, 39-9 1/2. 3, Tristan Carman, Kellogg, 38-10 3/4.

3,200 — 1, Cameron Parks, Priest River, 10:27.25. 2, Noah Youngman, Timberlake, 10:35.44. 3, Hunter Smith, Bonners Ferry, 10:38.66. Sprint medley — 1, Timberlake (Ian Gardom, Dylan Kluss, Sam Dzuris, Daniel Pahl), 3:45.21. 2, Kellogg, 3:49.11. High jump — 1, Tristan Carman, Kellogg, 6-2. 2, Chase Gardom, Timberlake, 6-0. 3, Drayven Ayers, Priest River, 5-8. Long jump — 1, Joseph Swanson, Bonners Ferry, 19-9 3/4. 2, Jeremy McLemore, Timberlake, 19-9 1/2. 3, Cameron Parks, Priest River, 19-7 1/4. Shot put — 1, Jacob Hammerberg, Kellogg, 48-1. 2, Colby Poe, Priest River, 43-6. 3, Izaic Vandercoevering, Bonners Ferry, 40-1 1/2.

3A GIRLS TEAM SCORES — 1, Timberlake 111. 2, Kellogg 98. 3, Bonners Ferry 84. 4, Cd’A Charter 55. 5, Priest River 26. 100 — 1, Lora Allred, Kellogg, 13.67. 2, Jeana Craven, Timberlake, 13.70. 3, Maddy Klein, Cd’A Charter, 13.92. 200 — 1, Lora Allred, Kellogg, 27.60. 2, Sage Bryant, Kellogg, 27.92. 3, Sarah Hines, Cd’A Charter, 28.63. 400 — 1, Josie Yovichin, Cd’A Charter, 1:03.50. 2, Sarah Hines, Cd’A Charter, 1:04.41. 3, Sage Bryant, Kellogg, 1:04.67. 800 — 1, Jordan Young, Bonners Ferry, 2:25.99. 2, Josie Yovichin, Cd’A Charter, 2:28.43. 3, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 2:34.90. 1,600 — 1, Jordan Young, Bonners Ferry, 5:37.41. 2, Abigail Peightal, Timberlake, 5:40.19. 3, Abigail Gorton, Bonners Ferry, 5:43.40.

100 hurdles — 1, Savanah Caudle, Timberlake, 17.71. 2, Trysta Mitchell, Timberlake, 18.26. 3, Jaron Figueroa, Kellogg, 18.36. 300 hurdles — 1, Savanah Caudle, Timberlake, 50.92. 2, Kiley Cutler, Cd’A Charter, 53.82. 3, Serenity Fahey, Bonners Ferry, 54.87. 4x100 relay — 1, Timberlake (Jessica Schell, Jeana Craven, Kaylin Zagelow, Savanah Caudle), 54.32. 2, Kellogg, 54.43. 4x200 relay — 1, Kellogg (Lora Allred, Sage Bryant, Taylor Carlson, Caitlin Wendt), 1:52.76. 4x400 relay — 1, Cd’A Charter (Kiley Cutler, Sarah Hines, Josie Yovichin, Maddy Klein), 4:20.61. 2, Kellogg, 4:23.51. Shot put — 1, Victoria Rae, Bonners Ferry, 39-7. 2, Blayre Jeffs, Timberlake, 32-10 1/4. 3, Annastacia Kofoet-Austin, Timberlake, 29-3 1/2. High jump — 1, Jerzie Pluid, Bonners Ferry, 5-0. 2, Shelby Linehan, Timberlake, 4-8. 3, Brooklyn Menti, Timberlake, 4-8. Long jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 15-7 1/4. 2, Taylor Carlson, Kellogg, 15-1. 3, Caitlin Wendt, Kellogg, 15-0.

3,200 — 1, Abigail Peightal, Timberlake, 12:09.76. 2, Abigail Gorton, Bonners Ferry, 12:14.29. 3, Annika Rantala, Priest River, 12:58.64. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Maddy Klein, Sarah Hines, Kiley Cutler, Josie Yovichin), 1:57.52. 2, Timberlake, 1:58.66. Pole vault — 1, Angel Beier, Kellogg, 7-6. 2, Alaina Guevarra, Priest River, 7-0. 3, Peyton Kronenberg, Timberlake, 6-6. Triple jump — 1, Holly Ansley, Bonners Ferry, 32-0. 2, Caitlin Wendt, Kellogg, 31-5 1/2. 3, Kaylin Zagelow, Timberlake, 29-9. Discus — 1, Victoria Rae, Bonners Ferry, 105-11. 2, Katlin Senteney, Kellogg, 104-3. 3, Shea Curran, Kellogg, 101-3.

Wallace track

Saturday, May 12

LAPWAI — Miners Aby Berger, Hannah Garitone, Catie Sheppard, Maggie Howard, Halei Ungerbuehler and Carter Bailey all qualified for state competition at their District I/II 1A District Championship meet at Lapwai High School.

1A (Top five individuals, two relays to state) BOYS TEAM SCORES — 1, Troy 133. 2, Kamiah 109. 3, Deary 77. 4, Logos 67. 5, Kendrick 53. 6, Genesee 50.5. 7, Prairie 42. 8, Lapwai 36. 9, Potlatch 32. 10, Nezperce 18. 11, Clearwater Valley 16. 12, Kootenai 13. 13, Highland 11. 14, Wallace 9.5. 15, Timberline 9.

100 — 1, Nic Minudri, Logos, 11.39. 2, Nic Griffin, Troy, 11.50. 3, Cooper Hewett, Kendrick, 11.56. 4, Julian Schreiber, Genesee, 11.97. 5, Gadi Edwards, Logos, 12.0. 200 — 1, Nic Griffin, Troy, 22.92. 2, Nic Minudri, Logos, 22.96. 3, Cristian Lopez, Kamiah, 23.45. 4, Julian Schreiber, Genesee, 23.88. 5, Ben Scott, Deary, 23.99. 400 — 1, Nic Minudri, Logos, 51.85. 2, Will Willis, Clearwater Valley, 52.57. 3, Julian Schreiber, Genesee, 52.77. 4, Sam Taff, Troy, 52.90. 5, Ben Scott, Deary, 52.91. 800 — 1, Josh Lay, Troy, 2:05.13. 2, Brice Foote, Troy, 2:06.57. 3, Michael MacMenamin, Kamiah, 2:08.78. 4, Jace Sams, Kamiah, 2:08.78. 5, August Igielski, Logos, 2:09.40. 1,600 — 1, Josh Lay, Troy, 4:44.93. 2, Michael MacMenamin, Kamiah, 4:48.87. 3, Morgan Weeks, Highland, 4:49.52. 4, August Igielski, Logos, 4:51.67. 5, Carson Sellers, Timberline, 4:51.97.

3,200 — 1, Josh Lay, Troy, 10:29.32. 2, Joe McGuigan, Nezperce, 10:31.90. 3, August Igielski, Logos, 10:35.47. 4, Carson Sellers, Timberline, 10:35.84. 5, Brice Foote, Troy, 10:44.35. 110 hurdles — 1, Sean Spencer, Prairie, 16.49. 2, Luke Snyder, Kamiah, 17.39. 3, Hyrin Stanton, Deary, 17.70. 4, Caden Massey, Kamiah, 17.85. 5, Andrew Whipple, Kootenai, 18.04. 300 hurdles — 1, Jalen Kirk, Deary, 41.37. 2, Sean Spencer, Prairie, 42.41. 3, Kyle Spence, Genesee, 44.38. 4, Isaac Stoner, Troy, 45.64. 5, Ethan Graves, Genesee, 46.67. 4x100 relay — 1, Kamiah, 45.96. 2, Logos, 46.71. 4x200 relay — 1, Deary, 1:34.23. 2, Troy, 1:34.53. 4x400 relay — 1, Deary, 3:37.20. 2, Kamiah, 3:37.25. Sprint medley — 1, Kamiah, 3:48.95. 2, Prairie, 3:52.01.

Shot put — 1, Layton Paul, Potlatch, 48-8. 2, Edward Becker, Genesee, 46-10. 3, Kaleb Oatman, Kamiah, 46-2 1/2. 4, Hayden Deeds, Kendrick, 42-10 1/2. 5, Kolton Krasselt, Potlatch, 42-4. Discus — 1, Kaleb Oatman, Kamiah, 141-7. 2, Kolton Krasselt, Potlatch, 135-0. 3, Carson Schmidt, Prairie, 132-8. 4, Hayden Deeds, Kendrick, 131-11. 5, Mitchell Sandquist, Troy, 123-2. High jump — 1, Keith Kipp, Lapwai, 6-0. 2, Isaac Stoner, Troy, 6-0. 3, Darek Wittman, Lapwai, 5-10. 4 (tie), Jeff Waisanen, Genesee, Carter Bailey, Wallace, 5-8. Pole vault — 1, Michael MacMenamin, Kamiah, 12-3. 2, Andrew Whipple, Kootenai, 11-0. 3, Aiden Martinez, Clearwater Valley, 11-0. 4, Hyrin Stanton, Deary, 9-0. Long jump — 1, Cooper Hewett, Kendrick, 21-7. 2, Kendall Leighton, Lapwai, 20-1 1/2. 3, Alex Brown, Kendrick, 19-8 1/2. 4, Jayce Weinmann, Deary, 19-4 1/2. 5, Wyatt Loyd, Deary, 19-0.

1A GIRLS TEAM SCORES — 1, Logos 100. 2, Prairie 85. 3, Deary 72.5. 4, Nezperce 69. 5, Genesee 52.5. 6, Kamiah 42. 7, Troy 41. 8, Wallace 37. 9, Kendrick 36.5. 10, Clark Fork 34. 11, Highland 31. 12, Clearwater Valley 29.5. 13, Potlatch 22. 14, Kootenai 17. 15, Lapwai 15. 16 (tie), Mullan, Lakeside 3. 100 — 1, Tona Anderson, Deary, 13.03. 2, Aby Berger, Wallace, 13.51. 3, Emmy Parkins, Genesee, 13.54. 4, Loreal Ellenwood, Lapwai, 13.55. 5, Sara Hathaway, Clark Fork, 13.76. 200 — 1, Tona Anderson, Deary, 26.74. 2, Aby Berger, Wallace, 27.39. 3, Emmy Parkins, Genesee, 27.96. 4, Skyler Beck, Highland, 28.13. 5, Naomi Michaels, Logos, 28.34. 400 — 1, Tona Anderson, Deary, 59.62. 2, Skyler Beck, Highland, 1:01.61. 3, Sydney Boyer, Nezperce, 1:01.95. 4, Emmy Parkins, Genesee, 1:01.96. 5, Lucia Wilson, Logos, 1:04.43. 800 — 1, Keidi Anderson, Logos, 2:25.75. 2, Molly Hanson, Genesee, 2:28.05. 3, Sierra McWilliams, Prairie, 2:32.75. 4, Ciara Chaffee, Prairie, 2:34.35. 5, Melanie Gianopulos, Clearwater Valley, 2:38.31. 1,600 — 1, Keidi Anderson, Logos, 5:41.95. 2, Melanie Gianopulos, Clearwater Valley, 5:47.37. 3, Ciara Chaffee, Prairie, 5:48.50. 4, Molly Hanson, Genesee, 5:48.62. 5, Sierra McWilliams, Prairie, 5:50.72.

3,200 — 1, Melanie Gianopulos, Clearwater Valley, 12:17.87. 2, Sierra McWilliams, Prairie, 12:38.67. 3, Keidi Anderson, Logos, 12:52.40. 4, Kayte Casebolt, Logos, 12:52.98. 5, Keri Richmond, Troy, 12:53.69. 100 hurdles — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 16.85. 2, Gabrielle Seubert, Deary, 17:47. 3, Emma Kirkham, Genesee, 18.09. 4, Kendal Wynott, Highland, 18.33. 5, Grace Belschner, Logos, 18.39. 300 hurdles — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 49.0. 2, Kourtne Carpenter, Nezperce, 52.11. 3, Ellea Uhlehknott, Prairie, 52.41. 4, Kenzie Akins, Potlatch, 52.95. 5, Emma Kirkham, Genesee, 53.01. 4x100 relay — 1, Prairie, 53.24. 2, Kendrick, 53.69. 4x200 relay — 1, Prairie, 1:52.01. 2, Potlatch, 1:53.75. 4x400 relay — 1, Prairie, 4:21.95. 2, Nezperce, 4;27.51. Sprint medley — 1, Deary, 1:56.47. 2, Prairie, 1:59.20.

Shot put — 1, Lacey Kludt, Kamiah, 34-3 1/2. 2, Jordyne Frederickson, Troy, 31-2. 3, Abbigail Davis, Highland, 30-11. 4, Maggie Howard, Wallace, 30-9 1/2. 5, Koleen Hasselstrom, Prairie, 30-5. Discus — 1, Lacey Kludt, Kamiah, 111-7. 2, Caitlyn Cronce, Nezperce, 99-11. 3, Koleen Hasselstrom, Prairie, 98-10. 4, Kati Wilkins, Kamiah, 97-5. 5, Abbigail Davis, Highland, 97-5. High jump — 1, Sara Hathaway, Clark Fork, 4-10. 2, Bea Whitling, Logos, 4-8. 3, Grace Belschner, Logos, 4-8. 4, Eliza Olson, Kendrick, 4-6. 5, Heidi Cook, Troy, 4-4. Pole vault — 1, Madison Napierala, Kootenai, 9-0. 2, Lucia Wilson, Logos, 8-0. 3, Kaili Gentry, Kootenai, 7-6. 4, Matteya Proctor, Deary, 7-6. 5, Martha Smith, Clearwater Valley, 7-0. Long jump — 1, Sydney Boyer, Nezperce, 16-0 1/2. 2, Cassidy Lustig, Kendrick, 16-0 1/2. 3, Kourtne Carpenter, Nezperce, 15-8 1/2. 4, Loreal Ellenwood, Lapwai, 15-8. 5, Taylor Mayer, Genesee, 14-8 1/2. Triple jump — 1, Sydney Boyer, Nezperce, 34-3. 2, Bea Whitling, Logos, 31-10. 3, Eliza Olson, Kendrick, 31-7 1/2. 4, Destiny Knight, Kamiah, 31-0. 5, Grace Belschner, Logos, 29-3.

Kellogg baseball

Tuesday, May 8

Timberlake 12, Kellogg 2

BONNERS FERRY — Seth Villanpando struck out 11 and drove in three runs for the Tigers in a win over the Wildcats in the opening round of the 3A District 1 tournament at Bonners Ferry.

Kellogg 200 00 — 2 1 5

Timberlake 316 11 — 12 10 0

Game called with two outs in bottom 5th inning due to 10-run rule.

Mueller, Brain (2), Dominosri (5) and Jerome; Seth Villanpando and Louis Powell. W — Villanpando. L — Mueller.

HITS: Kell — Jennings. TL — Powell 3, J. McDonald, Villanpando 2, L. McDonald, Mullin, James, Drake. 2B — Jennings, L. McDonald.

Wednesday, May 9

Priest River 20, Kellogg 4

BONNERS FERRY — No information was received for this game.

Kellogg softball

Tuesday, May 8

Bonners Ferry 10, Kellogg 0

Wednesday, May 9

Priest River 8, Kellogg 4

BONNERS FERRY — No info was received for either of these games

Print Article

Read More Sports

Silver Valley Sports Wrap: Sept. 3-9

September 13, 2018 at 10:25 am | Shoshone News-Press Wallace High School Volleyball WALLACE — The Kellogg Wildcats held serve over the Wallace Miners as they quickly dispatched their Silver Valley foes in three sets (26-24, 25-6, and 25-13) on...

Comments

Read More

Miners get Warriors in quick match

September 12, 2018 at 12:17 pm | Shoshone News-Press WALLACE –– The Wallace Miners rebounded from tough losses to Kellogg and CDA Charter last week with a decisive 3-set win over Kootenai (25-19, 25-7, & 25-10) at Kirby Krulitz Court. The Miners u...

Comments

Read More

Wildcats maul Miners in rivalry game

September 07, 2018 at 12:56 pm | Shoshone News-Press WALLACE –– The Kellogg Wildcats held serve over the Wallace Miners as they quickly dispatched their Silver Valley foes in three sets (26-24, 25-6, and 25-13) at Kirby Krulitz Court. The Wildcats str...

Comments

Read More

Kellogg uses match as learning experience

September 07, 2018 at 12:55 pm | Shoshone News-Press KELLOGG –– It was tough outing for the Wildcats ladies soccer squad earlier this week when they dropped an Intermountain League tilt to Timberlake 5-0. The Wildcats began the game as the aggressors,...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 752-1120
620 E Mullan Ave.
P.O. Box 589
Osburn, Idaho 83849

©2018 Shoshone News Press Terms of Use Privacy Policy
X