Silver Valley sports recap April 30-May 6

Print Article

  • Courtesy photo Wildcat Taylor Bush drives the ball during Kellogg’s final league match last week.

  • 1

    Courtesy photo Anika Sundstrom shows her driving skills during the match in Bonners Ferry.

  • 2

    Courtesy photos The Wallace track team shows off their league championship trophies following their meet in Kootenai last week.

  • 3

    Kellogg celebrated baseball senior night last week honoring Clayton Jerome, Chris Jennings, Trevor Bumgardner and Tanner Mueller.

  • Courtesy photo Wildcat Taylor Bush drives the ball during Kellogg’s final league match last week.

  • 1

    Courtesy photo Anika Sundstrom shows her driving skills during the match in Bonners Ferry.

  • 2

    Courtesy photos The Wallace track team shows off their league championship trophies following their meet in Kootenai last week.

  • 3

    Kellogg celebrated baseball senior night last week honoring Clayton Jerome, Chris Jennings, Trevor Bumgardner and Tanner Mueller.

Wallace golf

HARRISON FLATS — Aby Berger had wins in the 100- and 200-meter dash, and ran legs of winning 4x100 and 4x200 relay teams, helping the Wallace girls to a second-straight North Star League championship at the league’s district meet on Tuesday at Kootenai High.

Wallace’s boys won the team title for the third time in five years.

BOYS TEAM SCORES — 1, Wallace 159. 2, Kootenai 134. 3, Lakeside 98. 4, Clark Fork 33. 5, Mullan 12.

100 — 1, Jaden Dimitroff, Wall, 12.75. 2, Honor Olson, LS, 13.08. 3, Michael Myers, CF, 13.16. 200 — 1, Andrew Whipple, Koot, 25.55. 2, Carter Bailey, Wall, 26.20. 3, Jaden Dimitroff, Wall, 26.30. 400 — 1, JJ Hall, LS, 58.77. 2, Honor Olson, LS, 1:00.95. 3, Erik Brackebusch, Wall, 1:01.64. 800 — 1, Matt Farkas, Wall, 2:19.22. 2, Robert Cameron, LS, 2:34.85. 1,600 — 1, Robert Cameron, LS, 5:43.26. 2, Jacob Brewster, Koot, 6:01.53. 3,200 — 1, Jacob Brewster, Koot, 12:49.24. 2, Josh Lewis, Wall, 16:25.39. 3, Alex Field, Wall, 16:25.64.

110 hurdles — 1, Andrew Whipple, Koot, 18.13. 2, Colton Pentland, Wall, 18.99. 300 hurdles — 1, Colton Pentland, Wall, 53.08. 4x100 relay — 1, Wallace (Carter Bailey, Erik Brackebusch, Matt Farkas, Jaden Dimitroff), 50.39. 2, Clark Fork, DQ. 4x200 relay — 1, Kootenai (Garrett Renner, Zach Dupree, Mitchell Vawter, Jacob Brewster), 2:01.16. 4x400 relay — 1, Kootenai (Mitchell Vawter, Jacob Brewster, Daniel Allman, Devin Goodson), 6:15.20. Sprint medley — 1, Wallace (Eli Bishop, Connor Denson, Alex Field, Josh Lewis), 5:15.34.

Shot put — 1, Zayne Hunter, Wall, 37-4. 2, Erik Brackebusch, Wall, 37-3 1/2. 3, Daniel Allman, Koot, 36-6 3/4. Discus — 1, Zayne Hunter, Wall, 117-6. 2, Seth Dechand, Mull, 115-0. 3, Caleb Mitchell, LS, 105-11. High jump — 1, Carter Bailey, Wall, 5-6. 2, Josh Constantin, CF, 5-0. 3, Matt Farkas, Wall, 5-0. Pole vault — 1, Andrew Whipple, Koot, 10-0. 2, Mitchell Vawter, Koot, 8-0. Long jump — 1, Garrett Renner, Koot, 17-0 1/2. 2, JJ Hall, LS, 16-11. 3, Andrew Whipple, Koot, 16-1 1/2. Triple jump — 1, Garrett Renner, Koot, 35-10 1/2. 2, Carter Bailey, Wall, 35-5 1/2. 3, Erik Brackebusch, Wall, 35-3 1/2.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Wallace 118. 2, Clark Fork 89. 3, Lakeside 67. 4, Kootenai 59. 5, Mullan 20.

100 — 1, Aby Berger, Wall, 13.50. 2, Sara Hathaway, CF, 13.67. 3, Madison Napierala, Koot, 14.84. 200 — 1, Aby Berger, Wall, 27.68. 2, Autumn Haller, CF, 30.45. 3, Talowna Fallingwater, Mull, 31.64. 400 — 1, Hannah Garitone, Wall, 1:05.56. 2, Montana Eve, LS, 1:10.39. 800 — 1, Kali Davis, Wall, 3:01.80. 2, Kria Peters, LS, 3:42.64. 1,600 — 1, Kali Davis, Wall, 7:05.05. 2, Kristi Lowery, CF, DQ.

100 hurdles — 1, Sara Hathaway, CF, 20.45. 2, Autumn Haller, CF, 20.83. 300 hurdles — 1, Sara Hathaway, CF, 48.93. 4x100 relay — 1, Wallace (Hannah Garitone, Halei Ungerbuehler, Catie Sheppard, Aby Berger), 54.74. 2, Clark Fork, 1:05.25. 4x400 relay — 1, Wallace (Aby Berger, Hannah Garitone, Iyana King, Catie Sheppard), 5:07.70.

Shot put — 1, Maggie Howard, Wall, 29-5 1/2. 2, Amanda Wine, Koot, 28-8 1/2. 3, Ellie Kiebert, CF, 27-5 1/2. Discus — 1, Talowna Fallingwater, Mull, 86-9. 2, Maggie Howard, Wall, 85-7 1/2. 3, Kamryn Hendrickx, LS, 77-7 1/2. High jump — 1, Sara Hathaway, CF, 4-8. 2, Glory Olson, LS, 4-6. Pole vault — 1, Madison Napierala, Koot, 8-0. 2, Kaili Gentry, Koot, 7-6. 3, Courtney Lamb, Koot, 7-0. Long jump — 1, Ellie Kiebert, CF, 13-6 1/2. 2, Halei Ungerbuehler, Wall, 12-7 1/2. 3, Glory Olson, LS, 12-6. Triple jump — 1, Catie Sheppard, Wall, 28-11. 2, Iyana King, Wall, 26-2 1/4.

Kellogg golf

Tuesday, May 1

BONNERS FERRY — Chase Jerome shot a 71 for the Wildcat boys and Kat Rauenhorst had an 84 for the Wildcat girls to earn medalist honors at an Intermountain League match at Mirror Lake Golf Course.

BOYS

MEDALIST — Chase Jerome, Kellogg, 71.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 307. 2, Priest River 434. 3, Timberlake 465. 4, Bonners Ferry, incomplete team.

KELLOGG — Cade Finlay 74, Chase Jerome 71, Taylor Bush 83, Tyler Gibbons 79, Hogan Samuelson 89.

TIMBERLAKE — Chris Jenkins 114, Wyatt Dickinson 104, J.T. Wilfong 114, Cody Gilson 128.

PRIEST RIVER — Kody Salesky 91, Ben Zapfe 101, Parker Moe 122, Logan Millward 124.

BONNERS FERRY — Bell 93, Youngwirth 126, Cannon 140.

GIRLS

MEDALIST — Kat Rauenhorst, Kellogg, 84.

TEAM SCORES — 1, Kellogg 388. 2, Timberlake 433. 3, Priest River 476. 4, Bonners Ferry 499.

KELLOGG — Kat Rauenhorst 84, Anika Sundstrom 102, Emma Bristow 98, Morgan Nusz 104.

TIMBERLAKE — Tatumn Quaslund 104, Lilly Kelley 107, Hannah Mendenhall 122, Izzy Hilliard 114, Sawitta Imyuang 104.

PRIEST RIVER — Heofner 119, Keona Brown 128, Maddy Rusho 110, Heather Pounds 114.

BONNERS FERRY — Tye 144, Wyatt Lacolucci 144.

Kellogg track

Thursday, May 3

POST FALLS — Wildcat Jacob Hammerberg brought home the gold in shot put during the annual Meet of Champions. Several other local track athletes participated at the exclusive event.

Boys results

100 — 1, Taylor Dawson, Coeur d’Alene, 11.60. 2, Grant Clark, Lake City, 11.64. 3, Jacob Schnatter, Lake City, 11.88. 4, Matt Streeter, Cd’A Charter, 11.95. 5, Kyle Lightner, Post Falls, 12.03. 6, Bryce Davis, Post Falls, 12.06. 200 — 1, Grant Clark, Lake City, 22.65. 2, Nate Burch, Coeur d’Alene, 22.96. 3, Matt Streeter, Cd’A Charter, 23.42. 4, Taylor Dawson, Coeur d’Alene, 23.44. 5, Colton Garayalde, Lakeland, 24.10. 6, Bryce Davis, Post Falls, 24.12. 400 — 1, Carter Gordon, Lake City, 51.37. 2, Chase Gardom, Timberlake, 51.61. 3, Hayden Addams, Lake City, 52.54. 4, Matt Streeter, Cd’A Charter, 53.46. 5, Michael Cheyne, Lake City, 53.65. 6, Kyle Almeida, Sandpoint, 53.76.

800 — 1, Chad Humphreys, Coeur d’Alene, 2:01.36. 2, Matthew Caldwell, Post Falls, 2:05.36. 3, Travis Plunkett, Timberlake, 2:07.77. 4, Seth Graham, Sandpoint, 2:08.07. 5, Robert Parker, Post Falls, 2:08.22. 6, Daniel Pahl, Timberlake, 2:10.70. 1,600 — Chad Humphreys, Coeur d’Alene, 4:39.20. 2, Hunter Johnson, Post Falls, 4:46.53. 3, Gabriel Merithew, Sandpoint, 4:49.18. 4, Travis Plunkett, Timberlake, 4:49.62. 5, Cameron Dance, Coeur d’Alene, 4:50.47. 6, Braden Dance, Coeur d’Alene, 4:56.41. 3,200 — 1, Nikolai Braedt, Sandpoint, 10:30.15. 2, Cameron Parks, Priest River, 10:43.68. 3, Brady Nelsen, Sandpoint, 10:46.45. 4, Kieran Wilder, Sandpoint, 10:49.53. 5, Hunter Smith, Bonners Ferry, 10:52.47. 6, James Magill, Post Falls, 10:59.05.

110 hurdles — 1, Nate Burch, Coeur d’Alene, 15.55. 2, T.J. Davis, Sandpoint, 15.74. 3, Nick Felix, Lake City, 16.47. 4, Jack Reynolds, Post Falls, 17.66. 5, Andrew Whipple, Kootenai, 17.73. 6, Matthew Womelduff, Cd’A Charter, 18.09. 300 hurdles — 1, Jordan Hardy, Timberlake, 41.08. 2, T.J. Davis, Sandpoint, 41.36. 3, Teagun Holycross, Priest River, 42.78. 4, Nick Felix, Lake City, 43.78. 5, Konner Durham, Priest River, 44.31. 6, Joey Follini, Timberlake, 44.39.

4x100 relay — 1, Coeur d’Alene (Connor McMurray, Nate Burch, Ryan Linehan, Taylor Dawson), 44.45. 2, Lake City, 44.59. 3, Post Falls, 45.06. 4x200 relay — 1, Lake City (Nick Felix, Michael Cheyne, Hayden Addams, Grant Clark), 1:31.82. 2, Post Falls, 1:33.51. 3, Lakeland, 1:35.17. 4x400 relay — 1, Lake City (Hayden Addams, Travis Clark, Michael Cheyne, Carter Gordon), 3:30.95. 2, Coeur d’Alene, 3:31.01. 3, Timberlake, 3:31.26. 4x800 relay — 1, Coeur d’Alene (Carson Peach, Zack Bullock, Dawson Gilbert, Chad Humphreys), 8:33.78. 2, Post Falls, 8:42.60. 3, Priest River, 9:08.79. Sprint medley — 1, Kellogg (Wolfgang Beier, Kale Blalack, Weston Stevenson, Garrett Miller), 3:50.43. 2, Timberlake, 3:53.26. 3, Lakeland, 3:53.79.

Shot put — 1, Jacob Hammerberg, Kellogg, 49-2 1/2. 2, Matt Ward, Coeur d’Alene, 46-4 1/2. 3, Zane Lettau, Lake City, 43-10. 4, Colby Poe, Priest River, 43-7. 5, Nathaneal Dansereau, Lakeland, 43-0 1/2. 6, Travis Kerr, Coeur d’Alene, 42-0. Discus — 1, Jacob Smith, Lake City, 149-9. 2, Colby Poe, Priest River, 143-10. 3, Adam Connery, Post Falls, 141-0. 4, Jeremy McLemore, Timberlake, 129-5. 5, Seth Hagel, Coeur d’Alene, 118-5. 6, Justin Wild, Lakeland, 117-11. High jump — 1, Tyler Trengove, Post Falls, 6-2. 2, Chase Gardom, Timberlake, 6-0. 3, Tristan Carman, Kellogg, 6-0. 4, Wesley Rice, St. Maries, 5-6. 5, Ammon Oilerton, Sandpoint, 5-6. 6 (tie), Joshua Roggenbuck, Post Falls, Carter Bailey, Wallace, Connor Moreno, Sandpoint, Garrett Moody, Cd’A Charter, Chase Simon, Lakeland, Jalen Skalskiy, Lakeland, Tyler Dodd, Coeur d’Alene, 5-4. Pole vault — 1, Elias Wing, Lake City, 13-0. 2, Ben Zubaly, Lakeland, 13-0. 3, Nikolous Bertling, Bonners Ferry, 12-6. 4, Carson Jacobsen, Post Falls, 12-6. 5, Nick Ancker, Coeur d’Alene, 12-6. 6 (tie), Cody Barber, Post Falls, Noah Throm, Coeur d’Alene, 12-0. Long jump — 1, Tyler Trengove, Post Falls, 22-0. 2, Joseph Swanson, Bonners Ferry, 19-6. 3, Logan Jeanselme, Lake City, 18-7 1/2. 4, Kolby Lewis, Coeur d’Alene, 18-4 1/4. 5, Garrett Chandler, Sandpoint, 18-4. 6, Walker Hermann, Sandpoint, 18-2 3/4. Triple jump — 1, Tyler Trengove, Post Falls, 43-10 1/2. 2, Chase Gardom, Timberlake, 42-1 1/2. 3, Cameron Parks, Priest River, 40-5. 4, Tristan Carman, Kellogg, 39-1 1/2. 5, Ammon Munyer, Lakeland, 38-8. 6, Jalen Skalskiy, Lakeland, 38-3 1/2.

Girls results

100 — 1, Jillian Mael, Lakeland, 13.10. 2, Kacy Johnston, Post Falls, 13.16. 3, Jazmin Stockton, Sandpoint, 13.54. 4, Talia Kane, Post Falls, 13.61. 5, Niki Hare, Coeur d’Alene, 13.62. 6, Kali McKellips, Lake City, 13.65. 200 — 1, Jillian Mael, Lakeland, 26.24. 2, Angelyca Chapman, Lake City, 26.72. 3, Kacy Johnston, Post Falls, 27.10. 4, Bridget Rieken, Lake City, 27.35. 5, Jazmin Stockton, Sandpoint, 27.42. 6, Sage Bryant, Kellogg, 27.80. 400 — 1, Angelyca Chapman, Lake City, 1:00.51. 2, Rylee Brown, Coeur d’Alene, 1:00.72. 3, Bridget Rieken, Lake City, 1:01.66. 4, Tyler McCliment-Call, Post Falls, 1:02.88. 5, Ciera Bailey, Sandpoint, 1:03.49. 6, Dylan Lovett, Post Falls, 1:04.40. 800 — 1, Hannah Davidson, Sandpoint, 2:19.43. 2, Lauren Forster, Coeur d’Alene, 2:22.81. 3, Bailey Shanahan, Post Falls, 2:25.48. 4, Sydnee Hostetler, Lakeland, 2:26.32. 5, Rylee Brown, Coeur d’Alene, 2:29.09 6, Anayah Brown, Post Falls, 2:29.19. 1,600 — 1, Lauren Forster, Coeur d’Alene, 5:16.85. 2, Niah Brass, Sandpoint, 5:32.33. 3, Abigail Peightal, Timberlake, 5:34.24. 4, Sydnee Hostetler, Lakeland, 5;37.05. 5, Brooklyn Shell, Coeur d’Alene, 5:38.85. 6, Jordan Young, Bonners Ferry, 5:41.22. 3,200 — 1, Sydney Shanahan, Post Falls, 12:06.33. 2, Brooklyn Shell, Coeur d’Alene, 12:28.16. 3, Abigail Gorton, Timberlake, 12:30.13. 4, Annika Rantala, Priest River, 13:29.32. 5, Megan Hatrock, Timberlake, 13:35.56. 6, McKenna Fuhlendorf, Post Falls, 13:44.05.

100 hurdles — 1, Klaire Mitchell, Lake City, 16.39. 2, Talia Kane, Post Falls, 17.13. 3, McKenzie Fletcher, Lake City, 17.14. 4, Kinsey Freeman, Lake City, 17.53. 5, Summer Kastning, Lakeland, 17.75. 6, Taylor Elpers, Lakeland, 18.22. 300 hurdles — 1, Klaire Mitchell, Lake City, 46.03. 2, Brooke McClurkin, Coeur d’Alene, 46.26. 3, Lauren Baldeck, Coeur d’Alene, 49.20. 4, McKenzie Fletcher, Lake City, 50.43. 5, Taylor Elpers, Lakeland, 50.65. 6, Paige Davidson, Sandpoint, 50.69. 4x100 relay — 1, Lake City (Bridget Rieken, Angelyca Chapman, Kinsey Freeman, Klaire Mitchell), 50.72. 2, Coeur d’Alene, 51.02. 3, Post Falls, 52.39. 4x200 relay — 1, Lake City (Bridget Rieken, Angelyca Chapman, Lillith Tweedy, Klaire Mitchell), 1:47.09. 2, Coeur d’Alene, 1:48.29. 3, Post Falls, 1:50.32. 4x400 relay — 1, Coeur d’Alene (Rylee Brown, Lauren Forster, Brooke McClurkin, Niki Hare), 4:05.65. 2, Post Falls, 4:13.21. 3, Sandpoint, 4:14.02. 4x800 relay — 1, Post Falls (Jenna Gardiner, Anayah Brown, Leah Holding, Sydney Shanahan), 10:08.54. 2, Lakeland, 10:25.99. 3, Priest River, 11:46.41. Sprint medley — 1, Cd’A Charter (Sarah Hines, Maddy Klein, Kiley Cutler, Josie Yovichin), 1:59.01. 2, Wallace, 2:00.14. 3, Lakeland, 2:01.70.

Shot put — 1, Emily Hernandez, Lake City, 39-11 1/2. 2, Keara Simpson, Lake City, 39-2 1/2. 3, Victoria Rae, Bonners Ferry, 38-9. 4, Carmen Breen, Coeur d’Alene, 36-3. 5, Blayre Jeffs, Timberlake, 34-4. 6, Emily Grove, Coeur d’Alene, 33-6 1/2. Discus — 1, Keara Simpson, Lake City, 136-1. 2, Lizzy Wensley, Lake City, 120-4. 3, Emily Bronson, Coeur d’Alene, 119-9. 4, Sierra Parson, Lake City, 115-7. 5, Kaitlyn Ward, Coeur d’Alene, 109-1. 6, Savannah Seaman, Coeur d’Alene, 106-1. High jump — 1, Melody Kempton, Post Falls, 5-4. 2, Summer Kastning, Lakeland, 4-10. 3, Jerzie Pluid, Bonners Ferry, 4-10. 4, Karmyn DeHart, Kellogg, 4-10. 5 (tie), Sara Muehlhausen, Lake City, Kaytlin Ferreira, Kellogg, 4-8. 6 (tie), Emma Rammage, Coeur d’Alene, Elaine Huang, Sandpoint, 4-6. Pole vault — 1, Hannah Davidson, Sandpoint, 9-0. 2, Paige Davidson, Sandpoint, 8-6. 3, Bethan Suchoski, St. Maries, 8-0. 4, Madison Napierala, Kootenai, 8-0. 5, Hailey Spooner, Post Falls, 8-0. 6 (tie), Angel Beier, Kellogg, Quinn Hooper, Sandpoint, Abigail Hunter, Coeur d’Alene, 7-6. Long jump — 1, Maddie Morgan, Sandpoint, 15-8 3/4. 2, Janna Oelke, St. Maries, 15-0 3/4. 3, Jessica Schell, Timberlake, 14-10 3/4. 4, Arlaina Stephenson, Lake City, 14-8. 5, Dylan Lovett, Post Falls, 14-5. 6, Cassidy Prudek, Priest River, 13-7 1/2. Triple jump — 1, Arlaina Stephenson, Lake City, 33-7. 2, Maddie Morgan, Sandpoint, 33-6. 3, Sara Muehlhausen, Lake City, 32-3 1/2. 4, Samantha McNulty, St. Maries, 30-8. 5, Madeline Kile, Coeur d’Alene, 30-3. 6, Catie Sheppard, Wallace, 30-0.

Kellogg baseball

Thursday, May 3

St. Maries 8-6, Kellogg 1-3

KELLOGG — The Wildcats struggled early, but were competitive during their senior night double header against the Lumberjacks.

Kellogg softball

Thursday, May 3

St. Maries 12, Kellogg 5

ST. MARIES — Devyn Wilson struck out 12 and went 4 for 5 with three runs scored as the 2A Lumberjacks remained unbeaten with the nonleague victory over the 3A Wildcats.

Rylee Riekena went 3 for 4 and scored a run for Kellogg.

Kellogg 400 000 1 — 5 7 1

St. Maries 252 111 x — 12 19 2

Rylee Riekena and P. Rainio; Devyn Wilson and N/A. W — Wilson. L — Riekena.

HITS: Kell — Riekena 3, Ross 2, Seatz 2. SM — Walrod 3, Sines, Wilson 4, Auer 3, Hill 2, Ragan 2, Masterson, Wilks 3. 2B — Auer, Masterson, Wilson. 3B — Auer, Walrod, Wilks.

Print Article

Read More Sports

BACK TO BACK!

May 18, 2018 at 10:48 am | Shoshone News-Press By JOSH MCDONALD Staff Reporter RATHDRUM — Mia Hamm once said, “it is more difficult to stay on top than it is to get there.” The Kellogg Wildcat boys proved this statement true earlier this wee...

Comments

Read More

Allen paces Miners at state

May 18, 2018 at 10:49 am | Shoshone News-Press WORLEY — The Wallace boys golf team had a solid showing during the 2A state golf competition at Circling Raven Golf Course finishing 10th among active teams. Coach Bob Ranells was pleased with how t...

Comments

Read More

Silver Valley sports recap May 7-13

May 16, 2018 at 11:51 am | Shoshone News-Press Kellogg track Thursday and Friday, May 10 and 11 SPIRIT LAKE — The Kellogg girls track team narrowly missed a district championship, but still finished second at the 3A District Championship me...

Comments

Read More

Local teams looking good after day 1

May 14, 2018 at 8:44 pm | Shoshone News-Press After 18 holes the Kellogg boys are sitting just one stroke out of first place and things are looking pretty good as they move into day two of state competition at Twin Lakes Golf Course. The Wildca...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 752-1120
620 E Mullan Ave.
P.O. Box 589
Osburn, Idaho 83849

©2018 Shoshone News Press Terms of Use Privacy Policy
X