Silver Valley sports recap April 16-22

Print Article

  • Courtesy photo Wildcats Tanner Mueller (left) and Trevor Bumgardner show off their game balls after they both pitched individual shut-out games against Priest River.

  • 1

    Courtesy photo Wallace thrower Maggie Howard admires her handiwork following a throw during a recent Wallace home meet.

  • 2

    Photo by Chanse Watson Erik Brackebusch takes to the skies during his long jump at Sather Field.

  • 3

    Courtesy photo Graden Nearing tees off at a recent Kellogg golf match in Priest River.

  • 4

    Jaden Dimitroff carries the baton across the finish line at Wallace’s recent home track meet. Photo by Chanse Watson

  • Courtesy photo Wildcats Tanner Mueller (left) and Trevor Bumgardner show off their game balls after they both pitched individual shut-out games against Priest River.

  • 1

    Courtesy photo Wallace thrower Maggie Howard admires her handiwork following a throw during a recent Wallace home meet.

  • 2

    Photo by Chanse Watson Erik Brackebusch takes to the skies during his long jump at Sather Field.

  • 3

    Courtesy photo Graden Nearing tees off at a recent Kellogg golf match in Priest River.

  • 4

    Jaden Dimitroff carries the baton across the finish line at Wallace’s recent home track meet. Photo by Chanse Watson

Kellogg golf

April 16

COEUR d’ALENE — The home course was kind to local golfers... even if it was very soggy after a night of heavy rains.

Coeur d’Alene’s boys team and Lake City’s girls team earned victories at Monday’s Lake City Invitational meet at Coeur d’Alene Golf Club, with Viking junior Brayden Ogle earning medalist honors.

The Wildcats boys finished in third place while the ladies brought home fourth.

• In the 11-team girls event, the host Timberwolves had three of their five golfers finish among the top four individuals to easily win the team title; however Kellogg’s Kat Rauenhorst was fifth with a 94.

LAKE CITY INVITATIONAL

Coeur d’Alene Golf Club

BOYS TEAM SCORES — 1. Coeur d’Alene 307, 2. Lake City 318, 3. Kellogg 327, 4. Post Falls 328, 5. Lewiston 331, 6. Lakeland 343, 7. Sandpoint 360, 8. Moscow 381. Priest River did not have a team score.

Medalist: Brayden Ogle, CHS, 75 (won tiebreaker with Lewiston’s Blake Ruddell).

Kellogg (327): Chase Jerome 83, Taylor Bush 79, Tyler Gibbons 86, Cade Finlay 79, Hogan Samuelson DNF.

GIRLS TEAM SCORES — 1. Lake City 367, 2. Post Falls 401, 3. Sandpoint 409, 4. Kellogg 411, 5. Lewiston 417, 6. Lakeland 434, 7. Coeur d’Alene 466, 8. Pullman 498, 9. Priest River 504, 10. Bonners Ferry 526. Moscow did not have a team score.

Medalist: Makena Rauch, Moscow, 76.

Kellogg (411): Kat Rauenhorst 94, Anika Sundstrom 106, Emma Bristow 106, Morgan Nusz 105.

April 20

PRIEST RIVER — Kellogg’s Cade Finlay drove the 300-plus yard ninth hole and made the putt for an eagle 2, en route to a 3-over-par 69 and medalist honors at an Intermountain League tournament at the Ranch Club of Priest River.

The Wildcat boys team shot 285 and won by 101 strokes.

Kat Rauenhorst was girls medalist with an 86, leading Kellogg to the team title by 17 shots over Timberlake.

Tatum Qualsund of Timberlake was second with an 89.

BOYS TEAM SCORES — 1, Kellogg 285. 2, Priest River 386. 3, Timberlake 389.

MEDALIST — Cade Finlay, Kellogg, 69.

KELLOGG — Taylor Bush 72, Cade Finlay 69, Chase Jerome 72, Tyler Gibbons 72, Graden Nearing 86.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Kellogg 389. 2, Timberlake 406. 3, Bonners Ferry 476.

MEDALIST — Kat Rauenhorst, Kellogg, 86.

KELLOGG — Kat Rauenhorst 86, Anika Sundstrom 102, Morgan Nusz 102, Emma Bristow 99.

Mullan golf

April 16

PINEHURST — In an event that included boys and girls scrambles and best ball competition, St. Maries took home the traveling trophy in Monday’s 18-hole Mullan Invitational at Pinehurst Golf Course.

Tabitha Boller and Gabrielle Harold took first in the girls best ball event, helping the Lumberjacks compile 27 points in the team standings, which were scored similar to a track meet, Mullan golf coach Paul Elston said.

“This is the first year we’ve had the traveling trophy and this format. We’re trying to inject a little fun into high school golf at the 1A and 2A level,” Elston said. “It really seemed to work — we received a lot of positive feedback and everyone made it through all 18 holes despite sideways rain, hail and wind.”

To maximize participation, in some events golfers from different schools were paired on teams, or threesomes were allowed.

MULLAN INVITATIONAL

Pinehurst Golf Course, par 72

TEAM SCORES (boys and girls combined, more points awarded for best finish in each event) — 1. St. Maries 27, 2. Wallace 23.5, 3. Kellogg JV 22.5, 4. Lakeside 21, 5. Genesis Prep 14, 6. Clark Fork 10, 7. Mullan 3.

BOYS BEST BALL: 1. Graden Nearing- Mason Alexander, (KHS), 75; 2. Jacob Schultz-Jacob Schroeder, (G-Prep), 76; 3. Thorin Pankee (KHS)-Josh Allen (WHS) 82; 4. Logan Hull-Hayden Hogamier (WHS) 84; 5. Kadin Olson-Grant Peet (SM) 85; 6. Talon Twoteeth-Jasper Abuan (LS) 99.

BOYS SCRAMBLE: 1. Justin Lehto- Robbie Bublitz (KHS) 84; Sergio Abuan (LS)-Kenyon Spotted Horse (LS)-Sean Murrin (G-Prep) 86; 3. Parker Telford-Cooper Daniel (SM) 93; 4. Sam Hess-Zen Haning (MHS) 122; 5. Dylan Gunderson-Gary Gunderson (WHS) 123.

GIRLS BEST BALL: 1. Tabitha Boller-Gabrielle Harold (SM) 101; 2. Jen Hayman-Skylar Hill (WHS) 121.

GIRLS SCRAMBLE: 1. Brooklyn Marchand- Samantha Bybee (LS) 94; 2. Morgan Bae (G-Prep)-Yunji Kim (G-Prep)-Mia Pakootas (LS) 100; 3. Tessa Sutton-Aleehia Valliere (CF) 116; 4. Trista Janssen-Jayden Martin (SM) 122.

JACK ‘N JILL: 1. Hunter Gust-Kayla Bayer (WHS) 72; 2. Eric Porter-Macie Rimel (SM) 80; 3. Wade Stevens-Brooke Stevens (CF) 85; 4. Emmitt White-Alyssa SiJohn (LS) 92.

Wallace/Mullan golf

April 19

POST FALLS — The Wallace Miners had a solid showing at the Genesis Prep Invitational at The Links in Post Falls.

The tourney was played under a modified Stableford format, with points awarded for birdies, pars and bogeys (and for the girls, double bogeys).

Tourney organizers used the format because “it motivates the kids not to worry about one bad hole,” Genesis Prep golf coach Mike Hillard said.

BOYS TEAM SCORES — 1, Lakeland 79. 2, Wallace 67. 3, St. Maries 63. 4, Orofino 54. 5, Genesis Prep 43. 6, Lakeside 28. 7, Clark Fork 27. 8, Lakeland JV 7. 9, Mullan 6. 10, Renegades 5.

INDIVIDUALS — 1, Jacob Schultz, GP, 25 (won on second playoff hole). 2, Kadin Olson, SM, 25. 3, Wade Stevens, CF, 24. 4, Hunter Gust, Wall, 23. 5, Sam Schneider, LL, 22. 6 (tie), Cody Elmose, LL; Dawson Harris, Oro, 21. 8, Jacob Schroeder, GP, 17. 9, Josh Allen, Wall, 16. 10 (tie), Kenyon Spotted Horse, LS; Logan Hull, Wall; Eric Porter, SM, 15.

13, Keaton Whitehead, LL, 13. 14 (tie), IJ Llagan, Oro; Kolby O’Neal, LL, 12. 16, Carson Lutz, LL, 11. 17 (tie), Parker Telford, SM; Austin Kelso, Oro, 9. 19 (tie), Hayden Hogamier, Wall; Grant Peet, SM, 8. 21 (tie), Dre Wynn, Oro; Hayden Zywina, Oro; Cooper Daniel, SM, Sam Hess, Mull, 6. 25 (tie), Jasper Auban, LS; Thomas Southard, Wall, 5. 27 (tie), Emmitt White, LS; Noah Kolar, Ren; Sergio Aubin, LS, 4. 30 (tie), Cyrus Vore, LLJV; Jordy Dick, CF, 3. 32, Chris Hollis, CF, 2. 33 (tie), Cannon Nosworthy, LLJV; Jonah Mosier, LLJV; Sean Murrin, GP; Taylan Miller, LLJV, 1. 37 (tie), Campbell Million, Ren; Zen Haning, Mull; Jared Williams, LLJV, 0.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Lakeside 116. 2, Genesis Prep 111. 3, Wallace 98. 4, St. Maries 93. 5, Lakeland 91. 6, Clark Fork 55. 7, Renegades 48. 8, Lakeland JV 37.

INDIVIDUALS — 1, Alyssa SiJohn, LS, 38. 2, Brooke Stevens, CF, 35. 3, Mia Pakootas, LS, 34. 4, Josie Scribner, GP, 33. 5, Rachel Henke, LL, 32. 6 (tie), Mekenna Merrick, Wall; Kayla Bayer, Wall, 29. 8 (tie), Brooklyn Weintzel, Ren; Trista Johnssen, SM, 27. 10, Kassidy Ross, SM, 25. 11, Brooklyn Marchand, LS, 24. 12, Gabrielle Harold, SM, 23. 13 (tie), Cami Nelson, Ren; Lilly Faley, LL; Tessa Sutton, CF; Yunji Kim, GP, 21. 17 (tie), Santana Bybee, LS; Skylar Hill, Wall; Jen Hayman, Wall, 20. 20 (tie), Cheyenne Friddle, LLJV, Katie Ryan, LL; Mia Maddy, LL; Jacey Williams, GP; Liberty Reidt, GP; Morgan Bae, GP, 19. 26 (tie), Taylor Mattern, LLJV; Jayden Martin, SM, 18.

Kellogg baseball

April 19

Timberlake 20-17, Kellogg 3-0

SPIRIT LAKE — It was a rough offensive outing for the Wildcats as they got swept during their IML double header at Timberlake

April 21

Kellogg 4–5, Priest River 0–0

KELLOGG — Wildcats Trevor Bumgardner and Tanner Mueller combined for 31 strikeouts as Kellogg took booth games in their doubleheader matchup with Priest River.

Behind that pitching the Wildcats walked away with two shutout games.

“Trevor and Tanner received game balls for their great effort, command of pitching and attitude,” coach Ed Chilgren said. “We did make a few baserunning mistakes, but kept our attitude good.”

Kellogg softball

April 21

Kellogg 5–14, Priest River 14–9

KELLOGG — The Wildcats split with the Spartans in their first home game of the season.

“The first game we came out a little flat the first three innings and gave up 11 runs and committed to many errors then the girls settled down and only gave up three runs the rest of the game. I thought we hit the ball well but seemed we couldn’t find the gaps and Priest River made some good defensively plays.”

The second game went better as senior Rylee Riekena struck out eight players and walked only one. Mac Ross hit a 3-run home run as well and the Wildcats picked up the win.

Wallace track

April 17

SILVERTON — St. Maries swept boys and girls team titles at the Wallace Invitational at Sather Field.

BOYS

TEAM SCORES — 1, St. Maries 145. 2, Wallace 113. 3, Lakeside 63. 4, Clark Fork 40. 5, Kootenai 31. 6, Stillwater Christian 24. 7, Mullan 10.

100 — 1, Josh Constantin, CF, 13.07. 2, Jaden Dimitroff, Wall, 13.08. 3, George Dundas, SM, 13.23.

200 — 1, Justin Keogh, SM, 25.20. 2, Honor Olson, LS, 26.86. 3, Michael Myers, CF, 27.34.

400 — 1, Justin Keogh, SM, 56.41. 2, Matt Farkas, Wall, 58.27. 3, JJ Hall, LS, 1:01.45.

800 — 1, Justin Keogh, SM, 2:08.23. 2, Robert Cameron, LS, 2:34.16. 3, Colton Wright, SM, 2:52.21.

1,600 — 1, Caleb Turner, SC, 5:30.96. 2, Robert Cameron, LS, 5:45.09. 3, Colton Wright, SM, 2:52.21.

3,200 — 1, Caleb Turner, SC, 11:21.47. 2, Dillon Ledbetter, SM, 12:11.45. 3, Colton Wright, SM, 12:53.36.

110 hurdles — 1, Andrew Whipple, Koot, 18.19. 2, Colton Pentland, Wall, 18.88. 3, Justin Dittman, SM, 19.18.

300 hurdles — 1, Colton Pentland, Wall, 50.18. 2, Philip Keogh, SM, 52.15.

4x100 relay — 1, Wallace (Carter Bailey, Erik Brackebusch, Matt Farkas, Jaden Dimitroff), 51.03. 2, Clark Fork, 53.99.

4x200 relay — 1, Wallace (Carter Bailey, Erik Brackebusch, Matt Farkas, Jaden Dimitroff), 1:46.22. 2, St. Maries, 1:55.26.

4x400 relay — 1, St. Maries (Justin Dittman, George Dundas, Wesley Rice, Justin Keogh), 4:16.16.

Sprint medley — 1, St. Maries (George Dundas, Tyler Lohman, Justin Dittman, Wesley Rice), 4:16.74.

Shot put — 1, Erik Brackebusch, Wall, 38-6. 2, Bryar Sanchez, LS, 36-3. 3, Zayne Hunter, Wall, 35-8.

Discus — 1, Zayne Hunter, Wall, 106-5. 2, Seth Dechand, Mull, 101-9 1/2. 3, Bryar Sanchez, LS, 95-1.

High jump — 1, Wesley Rice, SM, 5-4. 2, Matt Farkas, Wall, 5-2. 3, Josh Constantin, CF, 5-0.

Long jump — 1, Wesley Rice, SM, 17-8. 2, Andrew Whipple, Koot, 16-6. 3, JJ Hall, LS, 15-9.

Triple jump — 1, Carter Bailey, Wall, 34-8 1/2. 2, Erik Brackebusch, Wall, 34-2 1/4. 3, George Dundas, SM, 32-7 1/2.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, St. Maries 141. 2, Wallace 101. 3, Clark Fork 74. 4, Stillwater Christian 24. 5, Lakeside 16. 6, Kootenai 9. 7, Mullan 6.

100 — 1, Mabelle Hartman, SC, 13.60. 2, Janna Oelke, SM, 13.61. 3, Sara Hathaway, CF, 13.66.

200 — 1, Aby Berger, Wall, 29.19. 2, Janna Oelke, SM, 29.68. 3, Samantha McNulty, SM, 30.83.

400 — 1, Hannah Garitone, Wall, 1:05.60. 2, Mabelle Hartman, SC, 1:11.51. 3, Aubree Oiser, SM, 1:16.94.

800 — 1, Kali Davis, Wall, 3:14.57. 2, Krystin Hubbard, SM, 3:31.14. 3, Kria Peters, LS, 3:40.75.

1,600 — 1, Kristi Lowery, CF, 7:17.68. 2, Kali Davis, Wall, 7:31.03. 3, Krystin Hubbard, SM, 8:29.30.

3,200 — 1, Krystin Hubbard, SM, 17:17.11. 100 hurdles — 1, Sara Hathaway, CF, 17.78. 2, Bethan Suchowski, SM, 19.78. 3, Autumn Haller, CF, 21.04.

300 hurdles — 1, Bethann Suchowksi, SM, 53.59.

4x100 relay — 1, Wallace (Hannah Garitone, Iyana King, Catie Sheppard, Aby Berger), 55.63. 2, St. Maries, 56.68. 3, Clark Fork, 58.94.

4x200 relay — 1, Wallace (Hannah Garitone, Iyana King, Catie Sheppard, Aby Berger), 1:59.60.

Shot put — 1, Maggie Howard, Wall, 30-0. 2, Amanda Wine, Koot, 29-7. 3, Ellie Kiebert, CF, 27-10 1/2.

Discus — 1, Madison Sotin, SM, 103-10. 2, Maggie Howard, Wall, 87-3 1/2. 3, Talowna Fallingwater, Mull, 84-5.

High jump — 1, Sara Hathaway, CF, 5-0. 2, Cassidy Suchowksi, SM, 4-0. 3, Aubree Osier, SM, 4-0.

Long jump — 1, Samantha McNulty, SM, 15-0 3/4. 2, Janna Oelke, SM, 15-0. 3, Mabelle Hartman, SC, 14-5.

Triple jump — 1, Catie Sheppard, Wall, 27-5. 2, Aubree Osier, SM, 26-9 1/4. 3, Iyana King, Wall, 26-6 1/2.

Kellogg track

April 21

HARRISON FLATS — Blaine Buckingham won the 1,600- and 3,200-meter run for Post Falls, which claimed the boys team title at the eight-school Kootenai Invitational. Lora Allred won in the 200 and long jump for Kellogg, which won the girls team title over Post Falls.

BOYS TEAM SCORES — 1, Post Falls 134.5. 2, Kellogg 101. 3, St. Maries 68. 4, Lake City 50. 5, Wallace 28.5. 6, Kootenai 18. 7, Mullan 7. 8, Lakeside 6.

100 — 1, Kyle Lickfold, PF, 11.92. 2, Weston Stevenson, Kell, 11.97. 3, Cameron Tony, LC, 12.10.

200 — 1, Justin Keogh, SM, 24.50. 2, Cameron Tony, LC, 24.60. 3, Jacob Crawford, Kell, 25.42.

400 — 1, Justin Keogh, SM, 54.13. 2, Logan Parks, LC, 55.71. 3, Ethan Keele, Kell, 56.17.

800 — 1, Justin Keogh, SM, 2:07.90. 2, Garrett Miller, Kell, 2:14.20. 3, Garrett Noordham, LC, 2:21.36.

1,600 — 1, Blaine Buckingham, PF, 5:10.92. 2, Alexander Peters, PF, 5:22.59. 3, Brycen Kempton, PF, 5:26.64.

3,200 — 1, Blaine Buckingham, PF, 11:08.39. 2, Brycen Kempton, PF, 11:40.30. 3, Josiah Heath, PF, 11:46.46.

110 hurdles — 1, Jerrel Dollente, PF, 16.98. 2, Jack Reynolds, PF, 17.81. 3, Justin Dittman, SM, 18.32.

300 hurdles — 1, Jack Reynolds, PF, 45.31. 2, Jerrel Dollente, PF, 45.54. 3, Logan Parks, LC, 46.58.

4x100 relay — 1, Post Falls (Thomas Hauser, Isaiah Meredith, Logan Koller, Kyle Lickfold), 47.10. 2, Lake City, 48.35.

4x200 relay — 1, Kellogg (Wolfgang Beier, Kale Blalack, Jacob Crawford, Weston Stevenson), 1:37.40. 2, Post Falls, 1:41.20. 3, Lake City, 1:44.62.

4x400 relay — 1, Kellogg (Wolfgang Beier, Kale Blalack, Jacob Crawford, Ethan Keele), 3:49.85. 2, St. Maries, 3:54.61. 3, Lake City, 3:58.06.

Sprint medley — 1, Kellogg (Wolfgang Beier, Kale Blalack, Garrett Miller, Weston Stevenson), 3:58.46. 2, St. Maries, 4:05.43. 3, Lake City, 4:16.13.

Shot put — 1, Jacob Hammerberg, Kell, 46-8. 2, Daniel Allman, Koot, 36-2 1/2. 3, Erik Brackebusch, Wall, 36-0.

Discus — 1, Jacob Hammerberg, Kell, 136-1. 2, Seth Dechand, Mull, 115-1. 3, Zayne Hunter, Wall, 109-4 3/4.

High jump — 1, Tristan Carman, Kell, 5-8. 2, Wesley Rice, SM, 5-6. 3, Tyler Lohman, SM, 5-2.

Pole vault — 1, Carson Jacobsen, PF, 12-0. 2, Lars Horning, PF, 10-6. 3, Andrew Whipple, Koot, 10-0.

Long jump — 1, Weston Stevenson, Kell, 19-0. 2, Tristan Carman, Kell, 17-11 1/2. 3, Wesley Rice, SM, 17-6 1/2.

Triple jump — 1, Tristan Carman, Kell, 36-7 1/2. 2, Carter Bailey, Wall, 36-1. 3, Garrett Renner, Koot, 35-9.

GIRLS TEAM SCORES — 1, Kellogg 119. 2, Post Falls 82.5. 3, St. Maries 72. 4, Lake City 40. 5, Wallace 32. 6, Kootenai 20.5. 7, Lakeside 15.

100 — 1, Janna Oelke, SM, 13.49. 2, Sage Bryant, Kell, 13.50. 3, Lora Allred, Kell, 13.64.

200 — 1, Lora Allred, Kell, 28.46. 2, Janna Oelke, SM, 29.27. 3, Jennifer Donaldson, Kell, 30.72.

400 — 1, Montana Eve, LS, 1:11.84. 2, Aubree Osier, SM, 1:15.08. 3, Trinity Johnson, Kell, 1:19.67.

1,600 — 1, Rylee Garrett, PF, 6:18.84. 2, McKenna Fuhlendorf, PF, 6:19.52. 3, Erica Mundt, PF, 6:49.13.

3,200 — 1, McKenna Fuhlendorf, PF, 13:42.01.

100 hurdles — 1, Abigail Sanders, PF, 17.86. 2, Jaron Figueroa, Kell, 18.03. 3, Leah Holding, PF, 19.11.

300 hurdles — 1, Leah Holding, PF, 53.49. 2, Abigail Sanders, PF, 54.17. 3, Bethan Suchowski, SM, 54.59.

4x100 relay — 1, St. Maries (Bethan Suchowski, Clare Keogh, Janna Oelke, Samantha McNulty), 54.48. 2, Wallace, 54.90. 3, Kellogg, 55.88.

4x200 relay — 1, Kellogg (Taeya Sheppard, Sage Bryant, Taylor Carlson, Caitlin Wendt), 1:55.57. 2, Lake City, 2:01.64. 3, Post Falls, 2:02.22.

4x400 relay — 1, Kellogg (Lora Allred, Angel Beier, Sage Bryant, Taeya Sheppard), 4:45.58.

Sprint medley — 1, Wallace (Halei Ungerbuehler, Catie Sheppard, Aby Berger, Hannah Garitone), 2:34.79. 2, Kellogg, 2:38.04. 3, Lake City, 2:41.89.

Shot put — 1, Maggie Howard, Wall, 30-8. 2, Faith Pfeiffer, Koot, 27-1. 3, Olivia Hill, LC, 26-9 1/2.

Discus — 1, Olivia Hall, LC, 97-8. 2, Katlin Senteney, Kell, 96-0 1/2. 3, Shea Curran, Kell, 92-9.

High jump — 1, Clare Keogh, SM, 4-8. 2, Karmyn DeHart, Kell, 4-8. 3, Kaytlin Ferreira, Kell, 4-4.

Pole vault — 1, Madison Napierala, Koot, 8-6. 2, Bethan Suchowski, SM, 8-0. 3, Hailey Spooner, PF, 7-6.

Long jump — 1, Lora Allred, Kell, 15-0. 2, Janna Oelke, SM, 14-9 1/2. 3, Caitlin Wendt, Kell, 13-6.

Triple jump — 1, Caitlin Wendt, Kell, 29-11 1/2. 2, Samantha McNulty, SM, 29-2. 3, Catie Sheppard, Wall, 28-7.

Print Article

Read More Sports

KHS softball players earn regional recognition

June 06, 2018 at 1:00 am | Shoshone News-Press The Kellogg Wildcat softball season ended a few weeks ago, but they did land two girls on the All Intermountain League team. Senior Rylee Noto and freshman Piper Rainio were absolute pillars for the...

Comments

Read More

Former Miner gridiron star headed to Willamette University

June 05, 2018 at 12:36 pm | Shoshone News-Press Wallace High School football standout Jaden Dimitroff recently signed his letter of intent to go play football at Willamette University in Salem, Ore. Dimitroff was a force for the Miners as a runni...

Comments

Read More

BACK TO BACK!

May 18, 2018 at 10:48 am | Shoshone News-Press By JOSH MCDONALD Staff Reporter RATHDRUM — Mia Hamm once said, “it is more difficult to stay on top than it is to get there.” The Kellogg Wildcat boys proved this statement true earlier this wee...

Comments

Read More

Allen paces Miners at state

May 18, 2018 at 10:49 am | Shoshone News-Press WORLEY — The Wallace boys golf team had a solid showing during the 2A state golf competition at Circling Raven Golf Course finishing 10th among active teams. Coach Bob Ranells was pleased with how t...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 752-1120
620 E Mullan Ave.
P.O. Box 589
Osburn, Idaho 83849

©2018 Shoshone News Press Terms of Use Privacy Policy
X